Októberben az európai és amerikai részvénypiacok csúcsokat döntögettek, így kedvezõ nemzetközi hangulat segítette a HSI indexet. Pedig a hónap komoly bizonytalansággal indult., amelyet az ázsiai indexben történt többszöri irányváltás is jelzett. Az amerikai költségvetési feszültségek és az adósságplafon témaköre tartották nyomás alatt a pénz- és tõkepiacokat. Egy átmeneti megoldási koncepciót elõször elvetettek, majd az utolsó pillanatban megegyeztek a republikánus és demokrata képviselõk. Így január 15-ig megoldás született az Egyesült Államok finanszírozásáról.

Technikai oldal

Mi történt? Az október végi enyhe korrekció ellenére komoly teljesítményt tudhat magáénak az orosz tõzsdeindex. Az árfolyam meghaladta a szeptemberben elért csúcsot, a kurzus október 22-ig szinte folyamatosan emelkedni tudott. A jegyzések 1520 pont környezetéig jutottak, ahol utoljára idén márciusban járt a kurzus. Így hét havi rekordot futott az orosz parkett, majd enyhe korrekció kezdõdött. Pontosabban az árfolyam október 30-ig oldalazott közvetlenül 1500 pont alatt, majd lefelé irányban mozdult el.  A kurzus napi felbontásban a 200 napos mozgóátlag fölött folytatta útját, míg ugyanez a heti felbontásról nem mondható el. A hosszú távú felbontásban szépen látszik, hogy a jegyzések nem tudták átszakítani a zölddel jelölt, hosszú távú csökkenõ trendvonalat.  Az elmúlt két hónap szárnyalása következtében pedig könnyen lehet, hogy kifulladtak a vevõk. A grafikonba integrált technikai indikátorok közül a Slow Stochastic és az RSI oszcillátor már eladási jelzést adott. A közeljövõben az MACD indikátorban is eladási szignál alakulhat.

Mi várható? A hosszú távú csökkenõ trend fordulását akkor láthatjuk, ha a jegyzések kitörnek a zölddel jelölt csökkenõ trendvonal fölé, amely még nyilván nem történt meg.  Erre 1530 pont fölött van esély. Ebben az esetben a februári lokális csúcs (1630) meghódítása lehetséges. A vételekben érdekeltek leginkább a tavaly márciusi maximumnak örülnének 1750 pont közelében, amely talán a legszilárdabb támaszvonalnak bizonyulhat erõs vételi szituációban. Heti felbontásban jól látszik, hogy a 200 napos mozgóátlag vonala alatt helyezkedik el az árfolyam és a technikai indikátorok alapján is nagyobb valószínûséggel csökkenhet a vezetõ orosz index árfolyama. A legközelebbi támaszvonal 1400-nál található. Ha az 1400-as zónából nem képes visszafordulni az árfolyam, akkor 1300, majd 1200 lehet a következõ szint.

Fundamentális oldal

Összefoglalás:

Októberben az európai és amerikai részvénypiacok csúcsokat döntögettek, így kedvezõ nemzetközi hangulat segítette a HSI indexet. Pedig a hónap komoly bizonytalansággal indult., amelyet az ázsiai indexben történt többszöri irányváltás is jelzett. Az amerikai költségvetési feszültségek és az adósságplafon témaköre tartották nyomás alatt a pénz- és tõkepiacokat. Egy átmeneti megoldási koncepciót elõször elvetettek, majd az utolsó pillanatban megegyeztek a republikánus és demokrata képviselõk. Így január 15-ig megoldás született az Egyesült Államok finanszírozásáról. A két fõ amerikai politikai erõ vegyes bizottságot állított fel, amelynek december 15-ig kell megállapodnia az amerikai költségvetés témakörét illetõen. Kiemelten fontos a Fed október végi ülése, amely változatlanul hagyta a monetáris kondíciókat, vagyis folytatódik a kötvényvásárlási program. A Fed optimista kommentárja a gazdasággal kapcsolatban elbizonytalanította a befektetõket, hogy esetleg korábban megkezdõdhet a monetáris politika szigorítása. De a költségvetési feszültségek miatt, csak újabb amerikai politikai megegyezés után, jövõ tavasszal várható a mennyiségi lazítás valamilyen szintû korlátozása.

Az orosz gazdasági növekedés alacsony teljesítményérõl tanúskodtak a számok, mert jellemzõen várakozáson aluli számok érkeztek. Az ipari termelés bõvülése és a kiskereskedelmi eladások jócskán elmaradtak az elemzõi konszenzustól. Az orosz üzleti bizalmi index pedig jócskán visszaesett.

A Brent olajárfolyam október végén történõ gyengélkedése is negatívan befolyásolta az orosz tõzsdeindex teljesítményét. November elsõ kereskedési napján 106 dollár alá is benéztek a jegyzések.


Részletek: (10.10.) A vezetõ amerikai tõzsdeindexek 2% fölötti pluszban zártak, mivel egy republikánus javaslat alapján 6 hétre megemelnék az adósságplafont az Egyesült Államokban. Ennek köszönhetõen november 22-ig kellene megállapodni az amerikai politikusoknak, de a kormányzati hivatalok zárva tartanának. Ezt néhány nap múlva elvetették. (10.11.) Az orosz kereskedelmi mérleg pozitívuma 13,8 milliárd rubel lett, amely alulmúlta a várakozásokat, de meghaladta az elõzõ havi értéket. (10.14.) Az orosz jegybank 8,25%-on változatlanul hagyta az alapkamatot. (10.15.) Az orosz ipari termelés 0,3%-os emelkedése alulmúlta a 0,8%-os elemzõi várakozásokat. (10.16.) Végre megegyeztek a republikánusok és demokraták, így január 15-ig átmeneti megoldás született az Egyesült Államok finanszírozásáról. A két fõ amerikai politikai erõ vegyesbizottságot állított fel, amelynek december 15-ig kell megállapodnia az amerikai költségvetés témakörét illetõen. A Fed gazdasági körképe nem mondott újat, enyhe növekedést jelzett a legtöbb amerikai régióban.  Az orosz inflációs nyomás jelentõsen csökkent. A pénzromlás üteme havi alapon 1,4%-os (várt: 2%), éves szinten 1,9%-os (várt: 4,6%) növekedést mért. (10.17.) Az orosz kiskereskedelmi eladások 3%-ot emelkedtek, az elemzõi várakozások 3,8%-ról szóltak. Az orosz munkanélküliségi ráta 5,2%-ról 5,3%-ra növekedett. A költségvetési többlet hozzávetõleg a várakozásoknak megfelelõen alakult. (10.22.) Az orosz üzleti bizalmi index -5 pontot ért el, az elemzõk csak -3 pontra számítottak.

Szólj hozzá